Wednesday, January 17, 2018

გაკვეთილის გეგმა

კლასი/კლასები
VII
მასწავლებელი
მზია ეპიტაშვილი
ჩატარების დრო

გაკვეთილის თემა
სულხან-საბა ორბელიანი და ქართულ-ევროპული ურთიერთობები
გაკვეთილის ხანგრძლივობა
45 წთ.


კლასის დახასიათება

კლასში 18 მოსწავლეა.მათი უმრავლესობა აქტიური და მოტივირებილია,თუმცა რამდენიმე მოსწავლე სუსტი და პასიურია.



სასწავლო მიზნები და მოსალოდნელი შედეგები
მოსწავლეები შეძლებენ ინფორმაციის მიღებას, აუდიტორიისთვის გაცნობას, ჯგუფური მუშაობისა და პრეზენტაციის უნარებს გამოიმუშავებენ.                                    
  ბავშვები გაიგებენ რა ურთიერთობა იყო საქართველოსა და ევროპას შორის მე-17--მე-18 საუკუნეებში, გამოკვეთენ სულხან-საბას როლს.



გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი

აქტივობები:
1. ინერაქციული მინილექცია-მცირე ისტორიული ექსკურსი,ბავშვებს მივაწვდი ინფორმაციას თემასთან დაკავშირებით                                           ( 6 წთ )
2. „გონებრივი იერიში“ -წინარე ცოდნის გასააქტიურებლად                                     ( 7 წთ )
       .რა ვიცით სულხან-საბა ორბელიანის შესახებ
        .საქართველოს პოლიტიკური მდგომარეობა
3.ჯგუფური მუშაობა და პრეზენტაცია                ( 20 წთ )
  1 ჯგუფი- ლექსიდან „საბა“ გამოკვეთს ვიზიტის მიზანს
 2 ჯგუფი- ისტორიული წყაროები სულხან-საბას   მოგზაურობის შესახებ.
 3 ჯგუფი-მოგზაურობის შედეგები და მათი გამომწვევი სავარაუდო  მიზეზები.
 4.შეავსონ წინასწარ გამზადებული ბარათები
       ვიცოდი - გავიგე - მინდა გავიგო        ( 4 წთ )
 5. საშინაო დავალება- საქართველო და ევროპა დღეს       ( 3 წთ )






მოსალოდნელი პრობლემები და შესაძლო პრობლემის გადაჭრის გზები
შესაძლოა ყველა ბავშვმა არ იმუშაოს წინასწარ მიცემულ დავალებაზე , ამიტომ ჯგუფურ მუშაობაში არ ჩაერთვება. შევეცდები პრობლემის მოგვარებას ,  შევთავაზებ გამზადებულ საინფორმაციო ტექსტს და ასე ჩავრთავ მუშაობაში.





სასწავლო რესურსები
სახელმძღვანელო, დამხმარე ლიტერატურა, ინტერნეტი,  
ბარათები, საინფორმაციო ტექსტი და სხვა.




შეფასება და თვითშეფასება (შეფასების კრიტერიუმები, მეთოდები და საშუალებები)
გამოვიყენებ განმავითარებელ შეფასებას კომენტარებით, რათა ბავშვებმა კარგად გაიგონ და შემდეგისთვის გაითვალისწინონ საკუთარი ძლიერი და სუსტი შესაძლებლობები.გამოვიყენებ წინასწარ გამზადებულ ჯგუფური მუშაობისა და პრეზენტაციის რუბრიკებს,მექნება თვითშეფასების ბარათებიც.    ( 5 წთ )







Saturday, September 23, 2017

გაკვეთილის გეგმა

გაკვეთილის მთავარი თმა
რეალიზმი
სწავლების საფეხური
საშუალო  (მე-11)
მოსწავლეთა პროფილი
15 მოსწავლე,სსმ მოსწავლე არ არის
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
ამ მასალის ცოდნა დაეხმარება ბავშვს  განსაზღვროს ნაწარმოები რომელი ლიტ-რული მიმდინარეობას  და ეპოქას მიეკუთვნება,ასევე აქამდე ნასწავლ სხვა მიმდინარეობებთან მონახოს მსგავსება და განსხვავება
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
რეალიზმის,როგორც ლიტ-რული მიმდინარეობის წარმოშობის მიზეზებსა და მსოფლმხედველობრივ პრინციპებზე არგუმენტირებული ვარაუდებისა და მოსაზრებების გამოთქმა
Xl.5 .1.  Xl.8.1,4. Xl.11.5
წინასწარი ცოდნა
მოსწავლეებმა იციან,რომ ისტორიული სინამდვილე ხელს უწყობს ლიტ-რის  ხასიათის განსაზღვრას
შეფასების საგანი და პროცედურები
ზეპირი პრეზენტაციით დავადგენ მოსწავლეთა ცოდნას,გამოვიყენებ განმავითარებელ შეფასებას.
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
სახელმძღვანელო.და დამხმარე სახელმძღვანელო მე-19 ს-ის საქართველო და ქართული რეალიზმი
გაკვეთილის მსვლელობა

გაკვეთილის გეგმა კლასი / კლასები VII ა მასწავლებელი მზია ეპიტაშვილი ჩატარების დრო ...